Atletika, drogy a velká dávka vytrvalosti! Lukáš „Mr. Pole“ Bechyně

Lukáš Bechyně, plzeňský atlet a lektor protidrogové prevence, mi poskytl rozhovor po velmi úspěšné celorepublikové akci CYKLOBĚH ZA ČR BEZ DROG. Od jeho aktivit ho musí tahat jeho přítelkyně, aby si vůbec našel čas na nějakou relaxaci …

Lukáši, jak ses dostal ke sportu?

V osmé třídě už jsem trochu dělal atletiku a byla možnost vyzkoušet skok o tyči. Zkusil jsem to, ale vůbec mi to ze začátku nešlo – točil jsem se na té tyči jako požárníci. Ale začalo mě to bavit a už jsem u toho zůstal.

Co je tvůj největší atletický úspěch?
V juniorech jsem byl 2 roky za sebou 4násobný mistr ČR.

Jak se takovýto špičkový atlet stane protidrogovým lektorem?
Když mi bylo nějakých 21 let, měl jsem dlouhodobé zranění. Rok a půl jsem nemohl trénovat, měl jsem kopu volného času, no a vymejšlel jsem různý věci. Začal jsem s kamarádama jezdit na diskošky, na party a bohužel v té době jsem se i já dostal ke drogám.

Čím jsi začal?
Asi jako každej – alkoholem. Pak do toho přišla tráva, protože mi kamarádi řekli, že to je v pohodě. Informace o drogách jsem neměl a tak to pokračovalo. Zdravotně jsem se dal do kupy, mohl jsem závodit, ale jak si člověk na ty drogy zvykne, má s tím spojené různé zážitky …
I když jsem sportoval, jel jsem občas na nějakou party a tam si ty drogy dal – třeba extázi. Zkoušel jsem těch drog bohužel docela dost, na což každopádně nejsem hrdej. Ale jsem za tu zkušenost rád, protože až když jsem drogy přestal brát, zjistil jsem, jak je život pěknej. Jsem rád, že teď mám možnost dětem přednášet a ukázat jim, že drogy nejsou oukej.

Lukáš BechyněCo pro Lukáše Bechyně znamená finanční stabilita?
Že člověk nemusí přemýšlet o každé koruně a je dostatečně dobře zajištěn z různých zdrojů, aby neřešil nájem, peníze na jídlo, naftu … na běžný provoz. Že člověk má vždy rezervu, do které může sáhnout. Je to určitý pocit bezpečí a jistoty.

Věříš, že jedna přednáška opravdu může změnit dítěti pohled na drogy a odradit ho od toho, aby drogy zkusilo?
Když jsem tuto přednášku viděl poprvé, bylo to v době, kdy jsem drogy bral. Dvakrát mi ukápla slza a vnímal jsem na sobě – ty jo, ona ta přednáška na mě funguje. Myslím, že jsou to už stovky dětí, které za mnou po přednáškách přišly a řekly mi – hele, já jsem spoustu věcí nevěděl a děkuju za to, protože chci pomoct kamarádům, kteří třeba užívají drogy, aby toho nechali. Takže to funguje, ale lepší je přednášku si zažít.

V poslední době se objevují hlasy, že marihuana je lék, je tu i hnutí za legalizaci marihuany … Jaký na to máš názor?
Já když jsem marihuanu kouřil, nic moc jsem z toho neměl, spíš jsem pak byl unavenej. To, co by lidé měli vědět, je, že v té rostlině jsou léčivé látky, ale je tam i THC – látka, která otupuje a poškozuje nervy. V kouři z marihuany je asi 400 chemických látek a 60 z nich podporuje tvorbu rakoviny.
Za dob „hippies“ bylo množství THC v marihuaně asi 2-3 %, ale dnes je obsah kolem 20 %, což je pro tělo hodně silný jed. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že lidé, kteří to hulí hodně, mají sklony ke schizofrenii a že THC ničí mozkovou kůru. Léčivé to samozřejmě je, ale ve formě třeba mastiček, nikoli ve formě kouření.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář