Jak se rozhodovat ohledně smluv, investic, aut, věcí ve skříni a vůbec všeho…

Když se rozhodujete, jestli si investici ponechat, nebo se jí zbavit, stojíte často před těžkým úkolem. Ani jedna varianta se netváří jednoznačně.

Už jste do toho přece nastrkali spoustu peněz a teď byste to měli prodat? Vaši nerozhodnost by mohla rozseknout metoda AUVajs. Tato metoda byla kdysi popsána mimo jiné v Harvard Investment Newsletteru jako Analýza Utopených Výdajů. „AUVajs.“ Buďte připravení, že to někdy (často) bude bolet.

Je úplně jedno, jestli zrovna trpíte rozhodováním o tom, zda si ponechat dům z dědictví nebo rozvodu, zda se zbavit akcií, změnit zaměstnání … Nebo možná jde jenom o motorku, která stojí v garáži a dlouho už se na ní nejezdilo. Ale co kdyby se někdy náhodou našel čas …

Jak to rozseknout? Stačí si upřímně odpovědět na otázku: „Koupil bych si dneska tuhle věc znovu, nebo ne?“

„Kdybych měl tu částku v penězích, šel bych a koupil bych si to?“ Pokud ne, zbavte se toho. A jděte do toho, do čeho byste teď investovali s ohledem na budoucnost.

Tvrdé? Samozřejmě! Ale jde přece o budoucnost. Minulost už byla.

Mimochodem, za článek o tom, proč nekupovat auto na půjčku, mě jeden ze čtenářů označil za demagoga. Já moc děkuji za zpětnou vazbu a slibuji, že budu tímhle směrem pokračovat 🙂

Peníze nejsou žádnou záhadou, když na ně používáte jednoduchý selský rozum. Ponechávat si něco jenom kvůli minulosti, kvůli tomu, že mě to už stálo spoustu peněz nebo času, má do selského rozumu hodně daleko.

Tak co? Už to bolí? Už „AUVajs“? „Koupil bych si to znovu?“ Jestli ne, zaregistrujte se třeba na Aukro a prodejte to. Z utržených peněz buď splaťte úvěry, co máte, nebo si je přidejte k vaší rezervě a investicím.

Těším se na shledanou u příštího dílu Akademie peněz.O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář