Čas jsou peníze. Opravdu?

Foto: Pixabay.com

Prý že čas jsou peníze, tak schválně. Sám jsem to zkusil. Sednul jsem si a jen čekal, jestli přitečou peníze výměnou za nějaký čas. A ono nic. Myslím, že to nic by bylo stejné, kdybych seděl další hodinu. Pak jsem to testoval z druhé strany. Jestli se dá koupit hodina navíc, aby měl člověk denně 25 hodin. Nikde nic k dostání, dokonce ani na internetu. Jediná možnost je koupit čas někoho jiného a díky tomu za svých 24 hodin stihnout víc. Takže peníze zřejmě nejsou čas a čas nejsou vždycky peníze.

A co tedy peníze jsou? Peníze jsou odměnou za to, že člověk svůj čas využije k tomu, aby někomu jinému dal něco hodnotného. Když zaměstnanec během svého pracovního času odvede dobrou práci a pomůže svému zaměstnavateli dosáhnout vyšších zisků, dostane za to odměnu – peníze. Když podnikatel opraví zákazníkovi pračku, stráví nad tím nějaký čas. Ale to, za co dostane zaplaceno, to není čas. Je to výsledek jeho práce. Je jen na něm, jestli za hodinu stihne opravit pračky dvě nebo jen jednu. Kdyby opravdu platilo, že čas rovná se peníze, pak by dostal stejnou odměnu za žádnou, jednu i dvě pračky.

Říkáte „A co hodinová mzda?“ No schválně. Jak dlouho myslíte, že by zaměstnanec dostával svoji výplatu, kdyby neudělal vůbec nic hodnotného? Že znáte lidi, co to takhle mají a dokonce dlouhodobě? No, já je znám taky. Ale takový stav je možný jenom tam, kde už si to i zaměstnavatel (často třeba státní organizace) popletl, platí lidi za odsezené hodiny a myslí si, že čas jsou peníze. Nejsou. Peníze jsou odměnou za produkci, za hodnotný výsledek. Tečka.

Nevěřte mi, dívejte se kolem sebe. Uvidíte, že tehle pohled vám hodně zjednoduší váš finanční život.

Jak v příštích týdnech zajistíte, abyste produkovali co nejvíc hodnotných věcí v co nejkratším čase?


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář