Cena Ď: Oba jsme měli slzy v očích

Richard Langer, vysoký sympaťák s velkým srdcem a duchovní i praktický otec Ceny Ď. Cena je poděkováním mecenášům a dobrodincům v oblasti charity a kultury v ČR. Název je odvozen od českého „Tak Ti Ď“, což vyjadřuje její smysl – poděkování.

Pane Langere, jak vznikla Cena Ď?
Jednou jsem si uvědomil, že dělám 20, 30 akcí ročně a nikam se to neposouvá. Tak mě 11. 6. 2000 ve 2 v noci na dovolené v Chorvatsku napadlo, že by bylo dobré udělat jen jednu akci ročně ale pořádnou! Na pláži jsem si otevřel láhev vína a do rána do šesti byla Cena Ď na světě.

Jaká byla Vaše představa na začátku, když tehdy na pláži Cena Ď vznikala?
Já jsem to viděl v tom nápadu celé. To trvalo asi 2 vteřiny, ale bylo to tam celé – od začátku do konce a přesně tak to funguje celých 15 let. V tom nápadu byla atmosféra. Od začátku ten nápad mohl růst tak, jak jsem ho viděl a pak, když o něj začala mít média zájem, bylo to již hotové a podle nás. Nejsou tam žádné flitry, žádné celebrity. Dvě hodiny se tam sedí, poslouchají se příběhy a přesto lidé tvrdí, že být u toho je životní zážitek.

Co Vám osobně Cena Ď přináší?
Největší odměna je, že jsme obklopeni úžasnými lidmi. Ty bychom jinak nenašli. Život utíká strašně rychle, ale jste-li obklopen nejen lidmi, které máte rád, ale i těmi, kteří mají rádi Vás, je to nádhera. Dnes už jde o tisíce lidí, se kterými jsem měl možnost se setkat … Například pan kardinál Duka, který předává cenu za morální vzor, paní Běla Jensen, která založila Stonožkové hnutí a už dala dohromady přes 100 milionů pro děti trpící ve válkách … a spoustu dalších. Přitom tato setkání byla pro nás jako bonus. O tom jsme na začátku nepřemýšleli.

Poděkoval někdo Vám, za Cenu Ď?
Ano, ale spíše mě to mrzí, protože to na programu Ceny Ď odpoutává pozornost od lidí, o kterých to je. Ale největší poděkování, které stálo opravdu za to, bylo v roce 2010, kdy jsme bojovali s nepřízní médií, protože náš projekt je až moc pozitivní a zájem sponzorů nebyl ještě příliš velký. V tomto roce jsem poprvé přemýšlel, jestli to nezastavíme … Ale najednou, když byl konec toho 10.  ročníku a já už se na podiu loučil, přiběhl ředitel Národního divadla, řekl stop stop stop, vzal mi mikrofon a řekl, že mi dají speciální Cenu Ď za 10 let pořádání. Celé divadlo povstalo a 2 minuty mi tleskalo, já se rozbrečel. Šel jsem pak do šatny a řekl si – tak a teď to tedy opravdu rozjedeme a nebude jen jedno finále, ale bude 14 krajských předkol. Začali jsme na tom s manželkou hned dělat. Museli jsme si rozdělit den na jednotky, což byly vouhodinovky, podle kterých jsme dny organizovali, spali jsme minimálně, ale celé se to podařilo a celoplošná média začala mít o Cenu Ď velký zájem.

Jaký počin Vás nejvíce zasáhl?
Každá ta chvilka je velmi dojemná, ale pro mě největší zážitek byl, když dostával cenu v roce 2011 profesor Antonín Holý. Pana profesora nominovali studenti za jeho objevy a propagaci české vědy ve světě a on byl tehdy už těžce nemocný. Jeho rodina mi řekla, že když tu cenu dostane, nebude mluvit. Že přijde, potřebuje si sednout na židli, ale nebude mluvit. A to se stalo. Cenu dostal, přišel tam, produkce mu přinesla židli a on seděl a mlčky koukal do tleskajícího zaplněného hlediště Národního divadla. Bylo mi hloupé, že nad ním stojím, poklekl jsem k němu, on mi podal ruku a mlčel. Dívali jsme se zblízka do tváře a oba měli slzy v očích. Takhle asi půl minuty… To byl pro mě nejsilnější zážitek a byl beze slov.

oficiální webové stránky Ceny Ď


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář