Chcete prohrát v investicích? Zamilujte se!

Jedno z investičních pravidel říká: nikdy nedržte investici jen proto, že jste se do ní zamilovali …

Emoce hrají při investování významnou roli, a proto je nezbytné držet je na uzdě. Co se stane, když investorův čistý úsudek ovládnou emoce?

Příklad:

  • Franta zdědí byt aktuálně prodejný za 2 000 000 Kč.
  • Měsíční nájemné je 5 000 Kč.
  • S použitím pravidla „počítej nájem jen za 10 měsíců“ zjistíme, že roční výnos je pouze 2,5 %.

Kdyby Franta započítal svůj čas věnovaný nájemníkům, jejich hledání, jednání o smlouvě … zjistil by, že takový byt je spíš přítěž. Proč ho tedy neprodá? Protože ho sám zrekonstruoval! Protože k němu má citovou vazbu. Vždyť ho zdědil! Protože se mu líbí. Cítíte ty emoce?

Možná o prodeji ani nepřemýšlel a nikdy nehledal lepší investici pro své dva miliony. Byt má a pronajímá kvůli emocím, které pocítí, když jen pomyslí, že by ho měl prodat. Přitom by mohl peníze investovat třeba do nájemního bydlení s výnosem 6 % a více. Navíc bez starostí o hledání nájemníka. Výnos téměř trojnásobný a bez starostí. Zamilovat se do investice se zkrátka nevyplácí!

Jak poznáte, jestli náhodou váš investiční úsudek neovládají emoce? Udělejte si noční test (z anglického Overnight test). Představte si, že jste dnes všechny svoje investice prodali. Které byste zítra, po vyspání, znovu nakoupili?

Že byste ten byt znovu nekoupili? Tak proč ho neprodáte a nepořídíte lepší investici? Nemůžete dosáhnout šťavnatých výsledků, když si ve svém investičním košíku budete hýčkat shnilotiny!

Pokud potřebujete tyto věci prodiskutovat, ozvěte se. Pomůžeme vám tím, že vám budeme pokládat otázky. Odpovědi máte totiž v sobě! Naše práce je pomoci jim na světlo.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář