Chytrá krádež

Foto: Jeff

Investovat, vydělat co nejrychleji velké peníze a být pohádkově bohatý. Kdo by to nechtěl? Různí lidé zkouší různé (mnohdy šílené) způsoby, jak toho dosáhnout. Tohle je jeden z nich.

Setkal jsem se s člověkem, který prodává investice řízené investičními roboty. S vyprávěním začnu od konce. Na závěr našeho setkání jsem se zeptal: „Ale tohle je přeci v podstatě chytrá krádež, ne?“ Jeho odpověď byla: „No, v podstatě jo … ale …“ Přiznám se, že to „ale“ už se mi nechtělo moc poslouchat. Tihle roboti jsou v podstatě počítačové programy, které někdo napsal a které se snaží vydělat peníze tím, že něco nakoupí levně a dráž to prodají. Nejčastěji na měnovém trhu.

Narozdíl od strategie „nakup a drž“, kterou doporučujeme my, tady jde o rychle nakup, rychle prodej a snad něco vyděláš. Jenže o to se snaží kdekdo. A dokonce se o to snaží i nemálo takových robotů. Takže dnes už platí, že roboti bojují s roboty.

Pokud se někdo snaží vydělat rychlým nákupem a prodejem na burze, pak někdo jiný v tu samou chvíli musí prodělávat. Proto jsem se, jak už jsem zmiňoval, zeptal na tu chytrou krádež. Chvíli jsme s dotyčným debatovali o tom, že výsledek tedy závisí na tom, jak chytrý je ten člověk, který program napsal a který ho upravuje.

Nutně mě napadlo, jak to asi dopadne, když se sejdou dva chytří programátoři a sto nebo tisíc takových robotů. Pokud to, o čem si autor programu myslel, že je geniální díra na trhu, používá dalších sto robotů, přestává to být konkurenční výhodou.

Prezentace zněla krásně. „Dosahují výnosu 20 a víc procent.“ Ale jaksi zapomněl říct, že taky nemusí, když se jejich odhad nepovede.

Poučení? Ptejte se, odkud tečou peníze, které vám někdo slibuje. A přemýšlejte o tom, jestli něco takového vůbec může reálně fungovat. Jak píšeme v Akademii peněz – peníze by měly téct za nějakou produkci. Tady žádná není.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář