

Existuje lepší řešení než spotřební úvěr?
„Pane Nováku, na co jste si brali ten spotřebák?“ „No, potřebovali jsme opravit koupelnu a kuchyň, už se na to nedalo dívat …“ „A kdo Vám poradil, abyste si na to vzali spotřební úvěr s úrokem 11 %? Jiné řešení Vám nenabídli?“ „Šli jsme do spořky, ptali se nás, na co to bude, a udělali nám tenhle úvěr.“
Co si budeme povídat. Úvěry do několika set tisíc korun nejsou pro banky moc zajímavé. I když – ty spotřební ano! A proto se lidem stává, že jim bankovní „specialista“ neřekne o překlenovacím úvěru ze stavebního spoření, který je na vše kolem bydlení možno použít. A s výrazně nižším úrokem, i pod 5 %.
Takový úvěr bez zástavy nemovitosti je možné mít až do výše 800 000 Kč. Můžete z něj hradit nejen stavbu, modernizaci, koupi či vypořádání ohledně nemovitosti, ale i financovat koupi volně stojícího nábytku či osvětlení. Je dokonce možné nechat si z překlenovacího úvěru zpětně proplatit vlastní investici do bydlení, pokud je to max. 12 měsíců zpátky a můžete to doložit např. fakturami či účtenkami.
Navíc úroky zaplacené na úvěru ze stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně a úvěr bez zástavy nemovitosti můžete kdykoliv předčasně splatit, maximální sankce je 1 %. Nezní to líp než podmínky spotřebního úvěru?
Špatná volba typu úvěru je poměrně častá. Není to tak, že všechny stavební spořitelny poskytují stejné úvěry a všechny banky stejné hypotéky, které by se lišily jen úrokem. Existují rozdíly, které se vyplatí znát a využít je ve svůj prospěch.