Fámy vs. fakta o invaliditě

Když se řekne invalida, většina lidí si představí někoho po úrazu, třeba na vozíčku. Šíří se tak fáma, že úraz je častější příčinou invalidity než nemoc. Opak je pravdou.

Média nás zásobují informacemi o nehodách, bouračkách, pádech z výšky …, ale o tom, že mnoha lidem každý den diagnostikují lékaři velmi vážnou nemoc (rakovinu, infarkt, mozkovou mrtvici, HIV …), se nedozvíme.

Pravdou je, že 95 % nově vzniklých invalidních důchodů v ČR je následkem nemoci a pouze 5 % je důsledkem úrazu (zdroj: ČSÚ, 2013). Navíc sociální systém v ČR má mnoho nedostatků a průměrná výše invalidních důchodů je tragická. Je to spíš almužna.

Průměrné invalidní důchody

Průměrné invalidní důchody

Rodina s dětmi a hypotékou, kdy je třeba ještě jeden z partnerů na rodičovské dovolené, se v případě invalidity prakticky ze dne na den dostává do velmi vážných a dlouhodobých finančních problémů. Nejenže se musí vyrovnat s nemocí či úrazem člena rodiny, ale ještě navíc příjem celé rodiny významně klesá.

Pojištění invalidity spolu s pojištěním pro případ smrti považuji za nejdůležitější složky životního pojištění. Bohužel, pojištění invalidity se ve smlouvách moc často nevyskytuje. Přestože je invalidní důchod pro většinu lidí reálnou hrozbou, není na něj téměř nikdo připravený.

Stát přiznávání invalidity stále zpřísňuje. Lidé, kteří dříve měli plný důchod (dnes třetí stupeň), jsou stále častěji přeřazováni do nižších stupňů invalidity, se kterými je spojen i nižší důchod. Nejčastěji je přiznáván 1. stupeň.

Stupně nově přiznané invalidity

Stupně nově přiznané invalidity

Proto si, prosím, dejte pozor i na to, jestli nemáte ve své smlouvě sjednané pojištění pouze třetího stupně invalidity a ještě k tomu následkem úrazu. V tu chvíli nejste pojištění téměř vůbec.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář