Hypotéka. Dobrý nebo špatný dluh?

Ptala se mě naše čtenářka, jak prý je to s hypotékou. Že už je jí jasné, že spotřební dluhy jsou špatné, ale u té hypotéky prý nemá jasno. Vždyť je to také dluh.

Má se to tak, že hypotéka, stejně jako každý dluh, může představovat určité riziko pro finanční stabilitu. Jenže v čem se hypotéka liší od spotřebních dluhů jako půjčka na televizi, auto, dovolenou, splacení kreditních karet? U spotřebáků se člověk brzy dostane do stavu, kdy to, co koupil, neprodá za cenu, za jakou to koupil. Koupíte si například nové auto, vyjedete z autosalonu a za stejnou cenu už byste ho neprodali. Představte si, za kolik auto prodáte po pár letech užívání. A teď si to samé zkuste s televizí!

U hypotéky je to jiné. Koupíte si byt a i když dočasně může dojít k poklesu ceny, není pravděpodobné, že by nastal okamžik, kdy za svůj byt nedostanete vůbec nic. Další věc je, že když platíte hypotéku, jednoho dne ji doplatíte. Byt pak bude váš a nemusíte platit nájem. Naopak můžete vzít někoho do nájmu a přilepšit tím svému rozpočtu. Když platíte nájem, budete v cizím i v sedmdesáti.

Nezanedbatelným faktem je, že současné sazby hypoték jsou tak nízko, že kupovat nemovitost za hotové nedává smysl. Vaše peníze můžete zhodnotit víc, než kolik platíte bance. A v průběhu let se váš dluh znehodnotí inflací, takže splátka bude pravděpodobně tvořit stále menší část vašeho příjmu. V roce 2000 byla průměrná hrubá měsíční mzda 13.322 Kč, v roce 2013 už 25.500 Kč. Přitom splátka na byt koupený v roce 2000 je stále přibližně stejná nebo dokonce nižší.

Hypotéka je dobrý sluha. Někdy příště si povíme o tom, kdy se hypotéka stane zlým pánem. Pokud jste nedočkaví, zajděte na www.HypotekaVKlidu.cz a získejte trochu náskok. A pokud zrovna byt nebo dům hledáte, mrkněte se na www.VybirameBytDum.cz.O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář