Hypotéky: Vydrží nízké úroky?

Foto: Adéla Lamačová

Odpověď na otázku v titulku je: „Těžko říci.“ Dlouhodobě se to určitě očekávat nedá. Prognóza České národní banky je taková, že v roce 2016 začnou sazby růst. Podobné signály už máme i z jednotlivých bank.

Lze se vůbec připravit na růst úrokových sazeb na hypotéce? Tato otázka začíná být velmi aktuální. Dříve nebo později se dotkne každého rodinného rozpočtu, jehož součástí je hypotéka na bydlení! Vzhledem k současné situaci na trhu, kdy není problém sjednat hypotéku s úrokem pod 2 %, a tím i nízkými splátkami, si úvěr na bydlení může dovolit stále více lidí. Pro mnoho lidí to však může být velká past. Naštěstí do této pasti nemusíte spadnout, dá se na ni totiž připravit. Jak?

Současné nízké úrokové sazby u hypoték jsou pro klienty samozřejmě výhodné, tak kde je to riziko?

Hrozí, že na konci platnosti současné úrokové sazby budou nové sazby výrazně vyšší, než je tomu dnes. A ruku v ruce s úroky rostou i měsíční splátky. Co to znamená pro rodinu, která splácí hypotéku? Ukážeme si pár čísel.

tabulkahypcerven

V tabulce vidíte, že u úvěru ve výši 3 miliony je dnes měsíční splátka necelých 11 000 Kč. Pokud se změní situace a nové úrokové sazby budou na úrovni 4 % (a že jsme zažili i vyšší), splátka stejné hypotéky bude necelých 14 500 Kč. Tedy o 3 500 Kč měsíčně víc než teď! Za rok taková rodina zaplatí o 42 000 Kč víc a za 5 let dokonce o 210 000 Kč. A to už je třeba hodně pěkné ojeté auto.

Pro mnoho rodin je to velký zásah do rozpočtu, ale problém nastane, jen když na to nebudete připraveni. Nebudete mít rezervy a rodinný příjem na to nebude stačit. Ať už proto, že máte malé dítě, manželku na mateřské, hůř placené zaměstnání … V tu chvíli se velice snadno začnete dále zadlužovat a to je cesta do pekel!

Proto je velmi důležité na toto myslet už dnes a připravit svůj finanční plán tak, aby případné změny k horšímu dokázal pokrýt. Zpravidla to s klienty řeším vytvářením rezervy na horší časy nebo investicemi do fondů. Pak mají více možností, jak se situací naložit. Mohou udělat jednorázovou mimořádnou splátku a snížit tím zůstatek dluhu nebo se celé hypotéky rovnou zbavit. Nebo budou mít rezervu, ze které mohou čerpat v měsících, kdy nebudou mít na splátky.

Konkrétní způsoby a případy raději proberte se svým koučem, případně mi napište na trusnak@k2finance.cz a můžeme to probrat spolu.O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář