Investování není pro mě. Omyl!

Musíme si něco vyjasnit! Je obrovský rozdíl mezi spekulací a investicí. Nedávno jsem tady citoval Warrena Buffeta, legendárního amerického investora. Dnes se podíváme na člověka, od kterého se Buffet učil. Tím mužem je Benjamin Graham.

Benjamin Graham mimo jiné napsal knihu nazvanou Inteligentní investor. V ní se dočtete: „Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi.“ Všimněte si: důkladná analýza, zachování původního vkladu a odpovídající (ne úžasný nebo nečekaný) výnos. Investor tedy nespoléhá na náhody.

SPEKULANTA zajímá aktuální cena cenného papíru. Snaží se odhadnout, co cena udělá. Tipuje, sází. A jako v každé sázkové aktivitě většina lidí o své peníze přijde a jen několik málo náhodných vyhraje.

INVESTORA oproti tomu mnohem víc zajímá, jestli to, co kupuje, má samo o sobě hodnotu. Graham říká: „Ptejte se sám sebe: kdyby neexistoval pro tyto akcie žádný trh, byl bych ochoten do dané společnosti za těchto podmínek investovat?“ (Forbes, 1. ledna 1972, strana 90). Prostě jde o to kupovat za zajímavou cenu to, co má vnitřní kvalitu. Nejde o to, číst trh. Jde o to, zajímat se o podstatu toho, co kupuju.

Před rokem 2000 lidé bezhlavě investovali do akcií internetových společností, které toho moc hodnotného neprodukovaly. A jak to dopadlo? Draze nakoupili podíly v bezcenných firmách a prodělali na tom! Ale mohli to tušit, kdyby se zajímali o skutečnou hodnotu těchto firem.

A jak poznat, jestli má firma hodnotu? Podrobné analýzy je možné nechat na někom, kdo se tomu věnuje denně. Třeba portfoliomanažeři podílových fondů. Ale i když jim dáte svoji důvěru, NIKDY se nevzdávejte svého vlastního úsudku!O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář