Jak nám naše imaginární životy ničí ty skutečné?

Nedávno jsem se vrátil ke knize od Dona Miguela Ruize – Čtyři dohody, jejíž velkým propagátorem v ČR je Jaroslav Dušek se svým stejnojmenným divadelním vystoupením.

Kniha popisuje způsob uvažování a přístup k životu, díky kterému by se nám jistě žilo volněji a lépe. Jedna z dohod zní „Nevytvářejte si žádné domněnky.“ Tu považuji za nejdůležitější. Zároveň si kladu otázku, proč je pro většinu z nás tak těžké tuto dohodu dodržet a velmi často si vytváříme spoustu mylných představ a domněnek.

Například když vás ráno kolega v práci nepozdraví tak srdečně jako normálně, vytváříme si představu toho, že nás asi přestal mít rád. Když se váš partner zdrží v práci nebo na třídním srazu, tak si někdy vytváříme celý román plný nevěry, nezájmu a zrady. Nebo když vidíme dva kolegy na chodbě bavit se mezi sebou a jejich pohled jen tak mimoděk zamíří i na vás, vytváříme si různé představy …

Ruku na srdce, komu z nás se někdy něco takového nestalo! Ale co když je realita jiná? Co když se kolega pohádal ráno doma s manželkou a musí na to myslet. Nebo se váš partner zdržel, protože pro vás připravuje překvapení k narozeninám, a proto kolem toho dělá takové tajnosti. A ti dva kolegové se zrovna baví o tom, že o víkendu chtějí vyrazit do kina, a že se musí určitě domluvit i s vámi. Byl by váš pohled v takovém případě jiný?

Jak pohodlné by asi bylo žít náš život bez takových domněnek a zbytečných trápení a stresů? Vídám při své práci talentované lidi, kteří k nám přichází, a musím rozbít jejich domněnky o tom, že nejsou dost dobří na to, aby takovou práci zvládli, a že nejsou dostatečně inteligentní nebo důvěryhodní, aby uspěli.

Přeji proto, abyste druhou polovinu prázdnin prožili podle svých představ a v reálném světě bez domněnek a alternativních realit. Nakonec totiž stejně zjistíte, že ten opravdový a skutečný svět je mnohem hezčí, bezpečnější a také jednodušší místo k životu, než se nám naše obavy a strachy, živené televizními zprávami a novinami, snaží namluvit.O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář