Jaké je to vědět, kam mé peníze plynou?

Jsou to dva roky, co jsem se rozhodla udělat si tabulku a psát si všechny peníze, které utratím i vydělám. Teď se s vámi chci podělit o své osobní zkušenosti:

Ze začátku jsem byla nadšená. Každý den, jen co jsem přišla domů, hned jsem sedla k počítači a zapisovala, kolik a za co jsem utratila. Samozřejmě s ještě větším nadšením jsem zapisovala každou výplatu 🙂 Po pár týdnech mé nadšení opadlo. Byl to ‚vopruz‘. Nakonec jsem i tuhle dobu ‚vopruzu‘ překonala a jsem za to ráda. Dnes už je pro mě tabulka s rozpočtem naprosto nepostradatelná. Zrovna na konci minulého měsíce jsem si říkala: jaktože jsem tenhle měsíc utratila tolik peněz? Á vždyť my jsme byli na dovolené. Hned vím, kam se ty peníze poděli.

Dnes už je pro mě zcela samozřejmé, že od každého nákupu si vezmu účtenku, nebo si alespoň někam na kus papíru nebo do poznámky do telefonu napíšu, kolik a za co jsem právě zaplatila. Jednou za pár dní pak všechny ty účtenky a poznámky vezmu, přepíšu do tabulky v počítači a hned vidím, jak na tom tenhle měsíc jsem. Když třeba vím, že tenhle měsíc jsem nechala v restauracích víc, než kolik bych chtěla, po zbytek měsíce už si pak dvakrát rozmyslím, jestli zase půjdu do hospody a většinou do ní prostě nejdu.

Určitě doporučuji i Vám takovou tabulku si vést. Údaje, které z ní vyčtete jsou jen a jen Vaše, jsou neocenitelné a nikdo jiný Vám je nedá.

Ještě se vrátím ke svým začátkům, kdy jsem s vedením rozpočtu začínala. Občas to bylo krušné, co vám budu nalhávat. Jakmile jsem pár dní po sobě zapomněla, hned jsem si říkala, že začnu od příštího měsíce. Chyba! To nikdy nedělejte. Takhle to můžete odkládat třeba celý život a nikam se nepohnete. Začněte psát klidně v půlce měsíce, v půlce týdne… prostě kdykoliv. Když budete mít pocit, že jste si něco nezapsali, prostě pokračujte dál. Lepší, když vám bude chybět jeden nákup než celý měsíc.

Vždy když jsem polevila ve svém odhodlání vést si rozpočet, můj přítel mi nedovolil se na to vykašlat. Jemu vděčím za to, že dnes se mohu kdykoliv podívat a vím, že třeba na jídlo potřebuji každý měsíc tolik a tolik. Také hned vidím, že tenhle měsíc už jsem za oblečení utratila zkrátka moc… 🙂 no a když je potřeba, tak taky vidím, kde je prostor pro nějaké to šetření. Domluvte se taky s někým (třeba s partnerem, s kamarádkou…), že vám bude pravidelně připomínat, abyste si napsali, kolik jste kde zaplatili. Jdete společně nakoupit, jeden z vás platí a druhý hned říká: nezapomeň si to napsat. Večer vám pošle smsku: už sis napsal, kolik jsi dnes utratil? Občas takového připomínače možná budete proklínat, ale bude to on, kdo vám nedovolí přestat.

Takovou tabulku, kterou já používám, Vám můžeme poslat na e-mail a do hlídání svých peněz se můžete pustit třeba hned. Zde si nechte poslat tabulku.

Přeji hodně trpělivosti a zajímavých zjištění při hlídání svých peněz.


Štítky:


Zanechat komentář