Je indexace pastí na peníze?

Co je to indexace pojistných smluv? Další trik pojišťovny, jak z klientů vysávat prostředky nebo dobrý nástroj, jak mít pojištění stále aktuální?

Pojem indexace pojistných smluv znamená zvyšování pojistné ochrany a současně i platby v důsledku inflace. To znamená, že klient sice platí víc, ale zároveň roste i jeho pojistná ochrana. O aktualizaci se stará pojišťovna automaticky. Tím klientovi šetří čas i administrativu. Jenže nic v životě není černobílé.

Je časté, že pojištěný se nestará o aktualizaci své smlouvy a v případě pojistné události tak nemusí vyplacené peníze odpovídat skutečné škodě. Klient je pak na pojišťovnu naštvaný, i když ta za to často vůbec nemůže. Je tedy důležité mít pojistnou smlouvu správně nastavenou a starat se o ni.

Komu se vyplatí a komu ne?

Indexace pojistné částky má smysl v případě, kdy si klient udržuje svoji domácnost na stále stejné úrovni, nekupuje další věci a neroste tak její hodnota.

Nevyplatí se tehdy, když dokupujete nové věci nebo třeba zhodnocujete svoji nemovitost apod. V tu chvíli roste hodnota vašeho majetku mnohem rychleji, než rostou běžné ceny. Když se mladý pár nastěhuje do domu, mají nějaký nábytek a určité množství věcí. Jakmile se zabydlí a pořídí si děti, nakoupí do domácnosti mnohem víc předmětů (další nábytek, hračky, oblečení, víc počítačů, knihy atd.). Pokud by v tuto chvíli spoléhali pouze na indexaci, byli by třeba v případě požáru velmi zklamaní.

Klient má u zvyšování pojistné částky dvě možnosti. Buď si ji může hlídat a upravovat sám, nebo to nechá na pojišťovně. Můj názor je, že je lepší, když si klient upravuje pojistnou částku sám podle skutečnosti. V druhém případě totiž hrozí, že pojišťovna bude zvyšovat pojistné víc, než je nutné. Klient pak bude platit zbytečně moc peněz nebo naopak bude pojištěn špatně.

Nejlepší bude, když se poradíte s někým, kdo tématu rozumí a je nezávislý.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář