Když loď nemá kapitána

Všem je nám asi jasné, že loď bez kapitána se s největší pravděpodobností potopí na nejbližším útesu. Ne všichni si ale uvědomujeme, že nejde jen o fyzickou přítomnost kapitána na můstku, ale hlavně o to, jestli je kapitán skutečně na postu.

Co znamená být na postu? Jde hlavně o to, že kapitán převzal plnou zodpovědnost za svou pozici! Zodpovědnost by se dala definovat jako schopnost reagovat nebo odpovědět na situaci, která přijde. Například kapitán lodi musí být schopný reagovat na to, že loď vplouvá do přístavu, že se blíží bouře, i na nečekané krizové situace. Čím rychlejší a lepší je kapitánova reakce, tím je ve svém oboru vnímán jako větší profesionál.

Co kdybychom se stejným pohledem podívali i na jiné posty? Manažer, řidič, kadeřnice nebo třeba manžel a rodič? I na těchto pozicích náš úspěch nebo neúspěch zcela závisí na naší schopnosti adekvátně a kompetentně reagovat na situace, které přicházejí – závisí tedy na naší schopnosti přijmout za svůj post plnou zodpovědnost.

Existuje jednoduchý způsob, jak zvýšit svou schopnost reagovat na různé situace. Tak jako kapitán, který se panicky bojí bouřky a neumí na tuto situaci reagovat, můžete si i vy sehnat studijní materiály, pravidla pro takové situace, nechat si poradit od někoho, kdo takovou situaci zvládnout umí … Tím zvýšíte svou kompetentnost a zodpovědnost.

Stejné je to i v běžném životě. Jediným způsobem, jak zvládnete situace, kterých se dnes bojíte a nebo se jim vyhýbáte, je dozvědět se o nich vše, co je možné. Je třeba připravit se nanečisto na jejich zvládání, aby nás v ostrém provozu již nemohly překvapit.

Jak vy můžete v tomto měsíci svou zodpovědnost ještě zvýšit?


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář