Magické kouzlo

Vzpomeňte si, kdy Vás naposledy někdo naštval? A jak jste to řešili? Někdo vztek dusí v sobě, někdo si jde zaběhat, jiný křičí, nadává a někdo … někdo zkusí použít magické kouzlo.

Třeba jako tehdy … byl krásný letní večer, horko konečně ustoupilo. Sedím na terase a kochám se pohledem do zahrady. Když v tom … Fuj, to je smrad! Co to tady, k sakru, zase kdo pálí? Já je asi zabiju! Tlak mi stoupá. Jdu tam! Bože, nemám ráda tyhle nepříjemné konfrontace. Ale pokud s tím nepřestanou, v domě se udusíme.

Mám chuť poslat je do háje, zeptat se, jestli používají mozek, zkrátka si ulevit. Jenže to mi tehdy v zimě, když z jednoho domu stoupal hustý dým všech barev, vůbec nepomohlo. Tehdy jsem skutečně zuřila. A asi to bylo i dost znát: „Dobrý den. Můžete mi laskavě říct, co to tady pálíte? Plastové lahve nebo co?“ štěkala jsem na mladou ženu, která měla odvahu vylézt z domu. Chvíli jsme na sebe poštěkávaly, až jsem s nepořízenou otočila kočárek směr „dýchatelno“. Dobře, DNES to zkusím jako můj muž – po dobrém, na dobré emoci, přátelsky. Zkrátka zkusím udělat to magické kouzlo.

„Dobrý den.“ Paní se raději rychle skrývá za dům. „Prosím Vás,“ pokračuji krotce „mohli byste to přestat pálit? Víte, máme plný dům kouře a dítě nemůže ani jít spát.“ Po chvilce se ozve hluboký mužský hlas odněkud zpoza domu: „Jo, já už s tím přestanu.“ „Děkuji mockrát.“ Dým se pomalu rozplývá v údolí a spolu s ním i několik hrozících naštvání, vzteků a hádek.

Znáte to přece … něco Vás naštve a zlost si vylijete na prvním, kdo se Vám postaví do cesty. Ten pak seřve svou manželku, ta naplácá dítěti, dítě kopne do kočky … Prostě se to šíří jako lavina.

Tentokrát se to podařilo. Lavina naštvaných lidí se neutrhla. Stačilo použít magické kouzlo – po dobrém a na dobré emoci.

Ano, někdy je třeba jít si tvrdě za svým, „bouchnout si do stolu“. Ale než dojde na křik a hrozby, zkuste na to jít nejdřív v klidu a přátelsky. Nejenže tím ušetříte své hlasivky a nestoupne Vám tlak, ale ještě navíc zabráníte spuštění zbytečné laviny naštvaných reakcí.

Na závěr pro Vás mám ještě jeden argument pro klidné řešení konfliktních situací. Pro druhé je mnohem těžší křičet a hádat se s někým, kdo je v klidu, vyrovnaný a chce se zkrátka jen rozumně domluvit. Tak až Vás zase příště někdo naštve, zkuste udělat ono magické kouzlo.

Vím, někdy to dá vážně zabrat, ale už jste někdy něco úspěšně vyřešili křikem?


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Radka Mudrová
vedoucí úvěrového centra
E-mail: rmudrova@k2finance.cz
Telefon: +420 777 259 168
Už 10 let pomáhám klientům získávat jejich vysněné bydlení a řešit jejich finance tak, aby o nich přemýšleli jinak - aby je bavily a měli z nich radost. S rodinou rádi lyžujeme, cestujeme, jezdíme na kole...a rádi pomáháme v aktivitách, které zlepšují život lidí v téhle zemi.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář