Máte hypotéku??? Nenechte se odrbat!!!
Platíte hypotéku, kterou jste uzavírali v roce 2007 nebo v roce 2009??? Máme pro Vás informaci, která Vám může ušetřit i 75 tisíc v příštích několika letech! Čtěte dál…
V letošním roce končí pětileté fixační období pro hypotéky uzavírané v roce 2007 a tříleté fixační období pro hypotéky uzavírané v roce 2009. A co to je fixační období a jeho konec???
Když si berete hypotéku, banka Vám po domluvě tzv. zafixuje úrokovou sazbu na určitou dobu, obvykle na 1, 3 nebo 5 let. Zafixování znamená, že Vaše úroková sazba je po tuto domluvenou dobu neměnná, pevná. I kdyby trakaře z nebe padaly, platíte svou domluvenou měsíční splátku podle své pevně domluvené úrokové sazby.
Co se však stane, když fixační období končí??? Jak se banka obvykle zachová ke svému klientovi, který je léty prověřený, platí své závazky včas a není s ním v platební morálce vůbec žádný problém??? Zdravý rozum nám říká, že bychom mohli očekávat nějaké výhody a osobitější přístup. Bohužel, české banky mají svoji strategii postavenou přesně obráceně.
Těsně před koncem fixačního období Vám Vaše banka pošle dopis, kde Vám oznámí novou výši úrokové sazby a novou výši měsíční splátky. A ta rozhodně nebývá tak výhodná, jako mají nově příchozí klienti. Může se tak stát, že i když bance už 5 let poctivě a včas splácíte, Váš soused, který o hypotéku teprve žádá, bude mít v té samé bance mnohem lepší podmínky, tedy nižší sazbu a nižší měsíční splátku… Zdá se Vám to nefér??? Můžete s tím něco udělat…
Banky posílají oznámení o novém fixačním období a o nových podmínkách obvykle v termínu, kdy už s tím nic neuděláte. Je proto dobré být na tuto situaci připraven. Musíte se zajímat dříve než Vás sama banka vyzve. Ovšem pozor. Pokud se bance vůbec neozvete a banka tedy ví, že nejspíše nemáte o nějakém konci nějaké fixace ani ponětí, sama Vám určí takovou sazbu, která je výhodná pro ní – ví, že Vy s tím už nic neuděláte… Pokud ovšem dáte bance najevo, že se o svou hypotéku zajímáte a chcete vědět, jakou úrokovou sazbu pro Vás v dalším období chystá, banka Vám udělá nabídku. A na první pohled dokonce výhodnou. Podívejte se, jak to dnes, v době rekordně nízkých sazeb, banky dělají:
Klient platí hypotéku na 1,7 mil. s úrokovou sazbou 5,5 % a na konci fixačního období se ve své bance zajímá, jak to bude dál. Banka mu proto nabídne výhodnou sazbu 4,5%. Klient vidí, že platí nižší sazbu a splátka hypotéky se mu snížila např. o 1 200,- Kč měsíčně. Je spokojen, odchází, má svou banku rád za to, jak je na něj hodná, a vůbec netuší, že sazby na trhu jsou ještě o 1% nižší, a on mohl mít jinde splátku nižší ještě o dalších 1 200,- měsíčně. Při pětileté fixaci to znamená, že klient zbytečně zaplatí 1200 x 12 měsíců x 5 let = 72 000,- Kč , za které si mohl pořídit něco úplně jiného, než je posílat do banky… Co byste si za 72 000,- pořídili Vy???
Úrokové sazby hypoték se v současnosti pohybují v průměru kolem 3,5%. Sazby hypoték jsou už od loňského podzimu na rekordních minimech za posledních 8 let.
V roce 2007 bylo uzavřeno rekordní množství hypoték a jejich úroková sazba byla v průměru 5,34 %. Pětiletá fixace končí právě letos.
V roce 2009 byla průměrná úroková sazba u hypoték dokonce 5,61%. Tříletá fixace končí právě letos.
Zkontrolujte si proto datum konce fixačního období právě u Vaší hypotéky a napište nám, kdy Vám končí! Jakou sazbu Vám nabídne Vaše banka??? Vyjebe s Vámi Vaše banka nebo vyjebete Vy s ní???
Budeme rádi, když Vám touto informací pomůžeme zachránit Vaše tvrdě a poctivě vydělané peníze. A budeme rádi, když nám Vy pomůžete tuto informaci rozšířit dál mezi Vaše známé a přátele.

Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář