Nákupy v Číně: „Člověk by u toho měl přemýšlet!“

Foto: archiv Pavla Šefla

Pavla Šefla bude určitě hodně našich čtenářů znát, je to finanční kouč z K2 Finance. Dnes jsme si s Pavlem sedli a popovídali si o jeho neobvyklém koníčku – nakupování přes internet v Číně.

Nakupování v Číně, to zní přecijen docela exoticky. Kdy a jak ses k tomu dostal?

Musím říct, že už se ani nepamatuji, možná mi ta stránka někde náhodou vyskočila. Každopádně už je to přes dva roky. Existuje víc webů, přes které se dá nakoupit a kde je velký výběr všeho možného. Věci se dají pořídit už od jednoho kusu a za hodně slušnou cenu.

Co lidi asi nejvíc překvapí, je poštovné zdarma. Řekni, jak je to možné?
Co jsem tak zaslechl, tak se říká, že čínská vláda svou proexportní politikou dotuje poštovné na tyto malé balíčky. Jak je vidět, tahle investice se jim asi dost vyplácí. Čínské zboží je prakticky všude.

Máš nějaké tipy pro lidi, kteří by také chtěli takto nakupovat? Co vše pro to musí udělat?
Určitě je fajn, když má člověk alespoň základy angličtiny, bez těch se tam neobejde. Je pravda, že se v dnešní době stránky dají automaticky přeložit, ale občas to bývá krkolomné. Ještě by člověk měl mít platební kartu, se kterou se dá nakupovat na internetu. Je tedy rozumné si například zřídit účet u některé nízkonákladové banky, kde bude málo peněz pouze na platby na internetu. Zřídkakdy, ale může se stát, že bude karta zneužita. To se mi stalo jednou, banka ji ihned zablokovala a poslala úplně novou.

Spálil ses někdy při nákupu v Číně?
Občas se stane, že některé zboží nepřijde a nevím, kde přesně se stala chyba. Může se také stát, že zboží přijde poničené. To ho stačí vyfotit, poslat snímek obchodníkovi a ten většinou pošle obratem zboží úplně nové, nebo vrátí peníze zpět. Ale jak už jsem říkal, aby se člověk domluvil, jsou potřeba základy angličtiny.

Kde hledáš inspiraci na to, co koupit?
Většinou mají přímo na stránkách sekci s novinkami nebo věcmi, které zrovna frčí. Většinou to ale bývají akce, kdy to obchodník nejdřív o 50 % zdraží a pak o 60 zlevní – prostě klasika jako všude. Chce to si dobře vybírat a přemýšlet u toho.

Co nejbláznivějšího sis v Číně koupil?
Asi nejbláznivější věc, kterou jsem koupil, byla taková blbina, která se zašroubuje do citronu a díky pumpičce a rozprašovači se šťáva může rozprašovat. Prakticky jsem to ale nikdy nepoužil. 🙂

Jaký největší nákup jsi udělal?
Jednou jsem koupil 200 power bank (externí baterie například k mobilu – pozn. redakce). Koupil jsem si v Číně třeba i mobil, se kterým jsem byl spokojený. Jednou mi však upadl na zem a rozbil se, takže to byla moje chyba.

Jaká vidíš pozitiva a negativa nakupování v Číně?
Jednoznačné pozitivum je určitě nízká cena. Pokud si ale koupím něco za tři dolary, když to u nás stojí třeba tisícovku, musím počítat s tím, že to nebude v top kvalitě. V takovém případě by měl člověk opravdu přemýšlet a koupit to v rozumné cenové hladině.

Výborné je také to, že mnoho trendů k nám jde z Asie. To znamená, že tam jsou věci ke koupi dřív, než u nás ta „novinka“ začne frčet. Za negativum by se dala považovat asi měsíc trvající dodací doba – což je ale daň za poštovné zdarma. Poměrně složitá je i reklamace zboží, záruční doba je zde většinou půl roku nebo rok a opět jde o to domluvit se s prodejcem.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Martin Rejsek
správce webu a sociálních sítí
E-mail: m.rejsek@k2finance.cz
Telefon: +420 775 353 847
Mé jméno je Martin Rejsek, narodil jsem se v roce 1991. Aktuálně studuji na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni obor Mezinárodní vztahy a východoevropská studia. Tvorbě webu se věnuji už přes 10 let.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář