Nekalé praktiky u hypoték

Češi jsou národem vynalézavým. I ve zprostředkování hypoték se najdou tací, kteří se snaží nejvíce obohatit sebe a klient je pro ně bohužel na posledním místě. Proto píši tento článek, jako ochranu vás, našich klientů, aby se vám do budoucna nestalo, že vás někdo napálí.

V poslední době jsem se setkal na trhu s hypotékami s jednou nepříjemnou věcí. V období, kdy jsou historicky nejnižší úrokové sazby, dává smysl „zafixovat“ úroky na co nejdelší dobu. Dělá se to proto, aby klient splatil co nejvíce jistiny (nesplacená část úvěru), než mu skončí toto úrokové období. Předpoklad, že za 3, 5 nebo 7 let budou úrokové sazby nižší než dnes, je velmi nepravděpodobný, a proto je pro drtivou většinu lidí výhodou delší fixace úroku.

I přesto se setkávám u klientů s nabídkami od poradců, kteří jim nabízejí období fixace na 1 nebo 3 roky. Proč? Je to velmi jednoduché. Hlavním důvodem jsou provize. Ty totiž dostane poradce pokaždé, když s klientem hypotéku refinancuje. Na tom by svým způsobem nebylo nic špatného, pokud tím ale nepoškozují klienty.

Klient je totiž jediný článek v celém řetězci, komu to může nakonec ublížit. Banka má své jisté, klient má u ní dluh zajištěný nemovitostí. Poradce je také „vysmátý“, má kšeft a dostane za něj zaplaceno. Ale pro klienty by zde mohlo nastat hned několik problémů:

1. vyšší úroková sazba při refinancování – tím pádem vyšší splátky

2. klesající ceny na realitním trhu – tím pádem nižší hodnota zástavy a potenciální problémy

3. změna „bonity“ k horšímu (změna zaměstnání, snížení platu, propuštění z práce)

Pokud chcete mít jistotu, že máte svou hypotéku správně nastavenou, ozvěte se svému koučovi a ten se na to s vámi rád podívá. Dalším pomocníkem by pro Vás mohly být naše webové stránky: www.hypotekavklidu.cz, kde můžete najít naši brožuru „Jak neprožít peklo s vlastní hypotékou“.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář