Nové důchodomyšlení

Studoval jsem teď zajímavou knihu. Jmenuje se The New Retirementality. Tahle slovní hříčka by se dala volně přeložit třeba jako Nové důchodomyšlení. Popisuje změnu pohledu na „důchod“. Přišlo mi na mysl podělit se s vámi o pár neotřelých názorů na tuto věc.

Popravdě řečeno … k tomu tématu mě přivedli dva naši klienti, kteří přísně odmítli bavit se o „stáří“ se slovy: „Pojďme se bavit o BUDOUCNOSTI.“ Slova mají někdy velkou moc! Líbí se mi to! A výše uvedená kniha to krásně doplňuje.

Už na straně 5 je toto: „Dělání práce, kterou nemáme rádi devastuje naši duši. A je nesmysl, abychom dělali to, co si neužíváme, jen proto, abychom nashromáždili dost peněz na to, abychom jednoho dne (v důchodu) mohli konečně dělat to, co chceme.“ Jakoby mi ty řádky mluvily z duše. Člověk si přece musí užívat celý život, ne se protrápit do 65 let a pak umřít z pocitu prázdnoty.

„Věk odchodu do důchodu je UMĚLE VYTVOŘENÁ HRANICE.“

Ale podívejme! Najednou mi došlo, co je vlastně ten důchod. Umělá věc. V dějinách lidstva poměrně nová. Je to věk, kdy tě společnost nutí k tomu, že už bys neměl pracovat, ale odpočívat, protože už ses napracoval dost. Dokonce prý pracující důchodce bere místo mladým. Ale no tak! Kdo chce, práci si vždycky najde! Ten, kdo vás odstaví od práce, vás v podstatě zabíjí. Proč nenechat každého, aby si určil, kdy si chce odpočinout a jestli vůbec chce odpočívat? Důchod je umělá věc útočící na lidskou svobodu rozhodování!

Jsem rád, že s našimi klienty tvoříme na tom, kdy chtějí mít finanční stabilitu (viz koučovací otázka v tomto čísle). A že je učíme, že se nemusí smířit s tím, kdy je do důchodu pošle stát. Ukazujeme a dokazujeme, že věk odchodu do „důchodu“ si mohou nastavit, jak chtějí oni. Protože důchod v našem pojetí je stav, kdy do práce můžu jít a nemusím. Ale kdy stejně něco dělám, protože mě to prostě baví!

Přeju vám, abyste dělali to, co vás baví. A hlavně proboha … nenechávejte zábavu až na důchod.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář