Nože s příběhem

Josef Rusňák

Pan Josef Rusňák (60) se věnuje uměleckému nožířství. I přes zrazování od ostatních si udržel svůj unikátní umělecký přístup k výrobě nožů, z nichž každý je originál, který od nápadu po vznik může ujít i 10letou cestu.

Kdo jste?
Jsem normální průměrný člověk, který žije jako 99 % lidí, mám rodinu, svoje záliby, hraju florbal. I teď po 60 jsem brankářská dvojka. Další zálibou je pes, který mě nutí k aktivitě. Běžné věci …

Ale něčím jste výjimečný …
Já se necítím výjimečný tím, co dělám. V podstatě jsem k tomu dospěl od dětství.

Co tedy vlastně děláte?
Dělám umělecké nože ze všech možných zajímavých materiálů, ke kterým jsem se dostal a naučil se s nimi pracovat. Designy, které tvořím a dělám, to je asi dar. Nikdy jsem to nestudoval. Dostal jsem se k tomu přes můj zájem o různé obory a technologie. Hodně mi pomohlo, že jsem třeba učil 10 let ve Škodovce – zámečníky, kováře, klempíře – dostal jsem se ke spoustě řemesel, kde jsem pracoval převážně s kovem.

Jak jste se dostal od práce s kovem k umělecké činnosti?
Po revoluci mě oslovil plzeňský nožíř pan Pok a chtěl pár designů nožů. V roce 1997 jsem se seznámil s nožířem Buddy Westonem, který sem přinesl veškeré nožířské technologie – zpracování nejkvalitnějších materiálů, spojování, mechanismy … Učil jsem se od něj, ale jel jsem si svou linii, kterou jsem více tlačil do umění. Spolupracujeme spolu dodnes, i když méně.

Jaké materiály na své nože používáte?
Na čepele jsou to nejrůznější ocele. Na rukojeti a střenky se dají použít různé druhy vzácných dřev, zlato, stříbro, kosti, kameny, perleti, mamutovina …

Co vidíte jako základ svého úspěchu?
U mě to byla asi moje tvrdošíjnost. „Odborná“ veřejnost mě zrazovala od toho dělat s takovými materiály a takové nože s tím, že si budou těžko hledat zákazníka. I Buddy Weston mi říkal, ať dělám jednodušší věci, nedávám do těch nožů tolik drahých materiálů, ale mě by to nebavilo. Já mám pocit, že na tom noži musí být kvalita od začátku do konce. A je jedno, jestli ten nůž stojí 20.000 Kč nebo 100.000 Kč. Prostě jsem dělal nože podle sebe. Nakonec se to v Paříži před pár lety provalilo a lidi mé nože začali kupovat.

Jak vzniká design Vašich nožů?
První myšlenka vzniká v hlavě inspirací například z přírody. Něco mě zaujme, třeba list, nebo kámen a to pak rozkreslím. Některé návrhy mám i třeba 10 let a vracím se k nim, když „dozrají“ a trochu je dodělám. Návrhů mám na 50 let. Nyní se mi líbí obrazy malíře Bruce Penningtona, kterým jsem se nechal inspirovat. Chtěl bych udělat nůž, který by byl jako meč zasazený do hranice z bronzu, která bude z lebek a kostí.

Kolik hodin věnujete práci? Pracujete každý den?
To je různé. Ano, pracuju každý den, ale záleží na technologii, kterou zrovna používám. U nenáročných věcí jsem schopen pracovat několik hodin v kuse, ale pokud dělám něco náročného, kde nesmím udělat chybu, jinak bych zkazil několikaměsíční práci jedním blbým pohybem, tak dokážu dělat třeba jen 2 hodiny a jsem vyčerpaný. Zatím se mi žádná fatální chyba nestala.

To je dobře. Pane Rusňáku, přeji Vám, ať ani do budoucna se žádná fatální chyba nestane, a děkuji Vám za rozhovor.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář