Pojištění dětí – co o něm vědět

Mnoho lidí žije ještě stále v představě („omylu“), že uzavřou svým dětem pojištění a až jim bude 18, budou tam mít naspořené peníze. Ano, i takové produkty ještě dnes na trhu najdeme, ale bohužel nejsou moc vhodným řešením, jak dětem spořit na školu nebo bydlení. To hlavně proto, že jsou velmi drahé a tím pádem neefektivní.

Spoření pro děti je totiž jedna věc a pojištění rizik úplně jiná. Rizika pro tuto chvíli omezme pouze na úrazy a nemoci. Sice děti mohou způsobit i nějakou tu škodu na majetku cizích osob, ale o tom zase jindy.

Hodně rodičů si pokládá otázku: „Mám pojistit své dítě proti nějakým nemocem nebo úrazům?“ To je určitě správná otázka, jen bych ji trochu přeformuloval. Třeba: „Proč bych měl pojistit své dítě?“ nebo: „Co by se dělo, kdyby bylo moje dítě vážně nemocné?“

Obecně platí pravidlo, že pojištění dětí má smysl ve chvíli, kdy by vám pojistná událost (tedy úraz nebo nemoc dítěte) sebrala dlouhodobě příjem. Hlavně z důvodu, že se o dítě musíte postarat. V případě hodně vážných a trvalých událostí navíc musíte zajistit důstojné fungování dítěte a potažmo i celé rodiny.

Příklad č. 1

Když si dítě zlomí ruku a vy s ním musíte být doma, protože je ještě malé, může být ztráta v rozpočtu třeba 10 000 Kč. Na to pojištění mít nemusíte, zvládnete to z rezerv. V některých případech ještě může pomoci s hlídáním babička a rozpočtu se to téměř nedotkne. Ale pokud rezervy nemáte a byl by to problém, protože máte napjatý rozpočet, pojištění se vyplatit může.

Příklad č. 2

Jiné je to v případě, že se stane dítěti těžký úraz nebo má vážnou nemoc. Tehdy se musíte o dítě dlouhodobě postarat a zajistit jemu i sobě v rámci možností kvalitní život. Navíc dobrá a účinná léčba stojí hodně peněz a ne všechno hradí zdravotní pojišťovna. V tu chvíli budete potřebovat miliony a pokud nemáte vytvořenou několikamilionovou rezervu, pojištění je na místě.

Klíčem k tomu, jestli dítě pojistit nebo ne, je odpověď na otázku: Když by taková situace nastala, bude to mít pro mě jako pro rodiče zásadní finanční dopad?“O autorovi článku

Profilovka
K2 Finance
Revoluční 503/35, 301 00 Plzeň
E-mail: info@k2finance.cz
Telefon: +420603296292
Pomocí finančního koučinku dostáváme naše klienty do finanční stability. Naším úkolem je pomáhat klientům kontrolovat jejich finanční toky a pomocí správné kontroly financí zlepšovat jejich životy.
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář