Strašák: pojistné podmínky

Zajímalo by mě, kolik lidí někdy opravdu přečetlo celé pojistné podmínky. Pár takových nadšenců mám mezi svými kolegy. Ti je studovali celé dokonce několikrát při vnitrofiremním vzdělávání. Ale klienti? Moc jich nebude. Nebojte, nebudu po vás chtít, abyste je také celé studovali. Od toho máte nás! Ale pokud se někdy potřebujete zorientovat, něco si ověřit a podobně, pak vám pomůže tenhle tip.

Častou chybou, kterou dělají i profesionálové, je, že si přečtou hlavně výluky (tedy na co se pojištění nevztahuje). Jenže přečíst si výluky NIKDY nestačí!

Jak by to taky mohlo vypadat:

Chcete si pojistit jablka, přečtete si jen výluky a zjistíte, že nedostanete zaplacená jablka neoznačená samolepkou. Tak je všechny označíte a myslíte si, že jste to tím vyřešili.

Jenže jste si nepřečetli, že pojištěná jsou standardně jen zelená jablka (Předmět pojištění). Až budete potřebovat pojistné plnění, budete nepříjemně překvapení, že nedostanete zaplacené ani jedno červené jablko, i když na sobě mělo samolepku a výluky o něm nemluvily.

Výluky zkrátka říkají, jaká část z toho, co máte pojištěno, pojištěna není. Nejdřív je tedy třeba vědět, co JE předmětem pojištění.

Také se dívejte na územní platnost. Jen v ČR, v Evropě, kdekoliv na světě? Nezapomeňte si ověřit rozsah pojištění – jaké události jsou pokryty. A teprve potom se dívejte na výluky.

Nestačí tedy vědět, že ve výlukách je povodeň. Řekli byste si: „Fajn, stejně bydlíme na kopci. Pokud není ve výlukách nic jiného, tak to chci a mám pojištěno.“ Když si ale přečtete také Předmět pojištění, zjistíte, že v základní variantě není předmětem pojištění garáž. Tu byste tak nedostali zaplacenou, ani kdyby shořela.

Potřebujete vědět, co je pojištěno a co už ne, na co je to pojištěno a co z toho stejně proplaceno nebude, protože je to ve výlukách. Pokud vás malá písmenka nebaví, nechte to na někom, koho baví se v tom „šťourat“.O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář