Tady jde o miliony!

Foto: Martin Rejsek

Po několika měsících se v rubrice Akademie peněz vracím k tématu rodinného rozpočtu. Kdybyste stavěli dům třeba za 3,6 milionu korun, postavili byste ho bez plánů? Prostě jen tak z hlavy? Nebo byste chtěli nejdřív mít jasno v tom, jak má výsledný dům vypadat, kde má co být, kolik místností atd.?

Chtěli byste nejdřív znát celkovou cenu stavby? Stavby, kde není od začátku jasno v rozpočtu a dalších věcech, dopadají většinou tak, že se nevejdou do rozpočtu! Jak to vím?

Nejenom že jsme to Xkrát zažili v našem hypotečním oddělení, ale i my sami jsme stavěli rodinný dům. A pamatuji si, že když v něčem nebylo jasno a řešilo se to rychle za pochodu, mělo to tendenci narůst na ceně. A proč se ptám zrovna na dům v hodnotě 3,6 milionu?

Zkuste si spočítat, kolik vaše rodina utratí za 10 let. Rodině s měsíčním celkovým příjmem 30 000 Kč proteče rukama 3 600 000. U rodiny s příjmem 40 000 Kč měsíčně to vyšplhá na 4 800 000. Za dvacet let pak 9 600 000. Smutné je, že dost často po všech těch letech a milionech zůstane v ruce nula korun. Nebo dokonce mínus = utratili víc, než vydělali.

Řekněte, není to k zamyšlení? Na dům za miliony korun si lidé netroufají a když už ano, tak se na jeho stavbu důsledně připraví. Ale na vlastní příjem ve stejné nebo i větší hodnotě žádný plán nemají! Jak to, že při stavbě domu lidé třeba vnímají, že vnitřní bazén je nadstandard, který si teď nemohou dovolit, ale u dlouhodobého rozpočtu si „vnitřní bazén“ dovolí hned několikrát a směle nakoupí zbrusu nové auto na úvěr, i když by stačilo stejně kvalitní mírně ojeté?

Jak to, že u hypotéky řeší každou desetinu procenta úroku a v dlouhodobém rozpočtu jim nevadí kreditní karty s úrokem 20 % a víc, kontokorenty za 15 % apod.? Těžko říct. Každopádně je to netradiční pohled na rozpočet, co na to říkáte vy?O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář