Naše kampaň se zaměřuje na to, abychom sejmuli z lidí pocit, že musí dávat za každou cenu dárek, který pak obdarovaný ani nemusí využít. V podstatě tím chceme trošku bojovat proti tomu, že se z vánoc stala komerční honička. Tahle kampaň není proti dárkům. Dávání dárků v rodině je úžasná tradice, ale dlouhý seznam dárků pro přátele, když ty dárky nakonec skončí někde na poličce nepoužívané, tak to není ani trochu o vánoční tradici. Nedávání se může stát největším darem.

Kupování dárků může zavázat vaše přátele, aby dělali to samé pro vás, dokonce i když si to nemůžou dovolit. A co třeba dávat menší dárky? No, to je menší verze naší kampaně. Když se dohodnete se svými blízkými, že si budete dávat dárky maximálně do 100 korun nebo 50 korun. V podstatě si uděláte srandu, že se musí člověk vejít s něčím zábavným do téhle sumy.

Nebo se můžete dohodnout s přáteli, že místo toho abyste si dávali navzájem dárky, složíte peníze a pošlete na nějaké charitativní účely. Myslím, že existuje dost možností na to, jak tyto peníze využít. Pošlete takzvaný nedárkový e-mail nebo jeho jemnější verzi s peněžním omezením a řekněte vašemu okolí: „Nebudu ti kupovat dárky, když mi je nebudeš kupovat ty„.

Další alternativou je, že si o tom prostě s vašimi přáteli promluvte. I když tím, že pošlete email, jste součástí něčeho většího, co se k vašim přátelům může dostat z více stran a oni pochopí, o co vám jde. Podívejte se teď na náhled emailu, který můžete vašim známým poslat.

Náhled e-mailu, který odešlete zde:

Ježíšek (jezisek@kristus.betlem) vám posílá následující email…

O těchto Vánocích uzavřeme

NEdárkovou dohodu

O těchto Vánocích bych tě rád/a požádal/a o NEdárkovou dohodu. Můj návrh je, abychom si letos neposílali žádné dárky, které by mohly skončit na poličce nepoužívané a abychom zároveň nedělali z Vánoc honičku za nákupem dárků. Mnohem víc pro mě znamená tvoje přátelství a bohatě mi stačí, když si o Vánocích od srdce popřejeme.

Posílám ti tento e-mail jako součást NEdárkové kampaně, která byla vytvořena, aby bojovala proti tomu, že si lidé místo užívání vánoc shánějí hromady dárků. Pokud s mým návrhem souhlasíš, tak mi dej vědět…

Pokud chceš o téhle kampani vědět víc podívej se sem:

www.financnistabilita.cz/nedarkova-dohoda

E-mail této NEdárkové kampaně je služba poskytována zdarma, jako pomoc spotřebitelům a o jejím zaslání rozhodl Ježíšek, protože si myslel, že by vás zajímalo tyhle informace dostat.