Vždycky říká: „Musíš číst!“

Tak co? Už jste byli na dovolené? Jirka Cimpel využil mé rady z jednoho z minulých čísel našeho časopisu a vyrazil na Island.

Zážitek to prý byl skvělý. Lidé příjemní, příroda divoká, zážitek nezapomenutelný. No a cena? Letenku sehnal za pakatel přes www.cestujlevne.com a i kvalitní pobyt a místní dopravu pořídil díky internetu za velmi rozumnou cenu.

A proč o tom píšu? Uvědomil jsem si, že investování má hodně společného s cestováním.

Za prvé musíte vědět, kam jedete a co vás tam může potkat. Je dobré být připravený na rizika a vědět, že jsou na světě místa, kde je to adrenalin, ale že i v relativně bezpečných státech se stejně může něco přihodit. Investice mají stejnou vlastnost.

A pak jsou tady náklady. Vždycky se musíte na místo určení nějak dostat. A to stojí nějaké peníze. Letenka nebo autobus, auto, loď či vlak. Když chcete svoje peníze zainvestovat, taky zaplatíte za „cestu do investice“. Ať jsou to poplatky za vklad do katastru nemovitostí nebo poplatky za nákup podílového fondu, vždy to něco stojí.

Dobře. Tak už jsme na místě určení. A asi si nemyslíte, že letenka byla to jediné, co budete platit, že ne?! Že hotel bude zadarmo. V investicích je to stejné. Platí se poplatky za pobyt ve fondech, ve stavebním spoření atd. A není to vždycky jen průhledná částka za „hotel“. Jsou investice, kde si koupíte „levný hotel“, ale pak zapláčete nad poplatky za plážová lehátka, za přístup k bazénu … prostě za to, co jinde už je v základní ceně. Rozdíly v cenách za „pobyt v investici“ jsou obrovské. Chvilka nepozornosti a platíte za stejnou kvalitu i 3x tolik, co jinde.

A jsou dokonce investiční příležitosti, které se chovají jako hotel, který chce výkupné, když chcete jet z dovolené domů. To jsou poplatky účtované při odchodu z investice. Nejsou časté a o to víc vás vyděsí.

Inu, jak říká moje manželka kolegům: „Musíš číst!“ Přeju vám hezké léto a ČTĚTE! Určitě se to vyplatí! Nebo dejte vědět mým kolegům a oni vám ukážou, kde se co píše.


Štítky:

O autorovi článku

Profilovka
Pavel Mudra
ředitel společnosti
E-mail: pmudra@k2finance.cz
Telefon: +420 777 276 137
Zakladatel finančního koučingu v Čechách. Několik let pracoval ve finančním poradenství. Spolu s kolegou vybudoval úspěšnou finančně poradenskou firmu, ze které ale odešel, když zjistil, že se společníkem nesdílí stejnou vizi. Vadilo mu, že finanční poradenství se věnuje jen 20 % problémů s penězi - finančním produktům. Chyběla mu práce se zbylými 80 % - chování k penězům, rozpočet domácnosti, navyšování příjmů, snižování výdajů, emoce ohledně peněz. Svoji vizi teď úspěšně naplňuje v K2 Finance. Má skvělou manželku, tři super děti a miluje cestování na vlastní pěst a studium podnikání a lidské mysli. V životě se řídí dvěma základními hesly: "Jaký si to uděláš, takový to máš." a "Nevěř, ověř si. A co máš ověřeno, to je pro tebe pravda. Takovou pravdu už ti nikdo nesebere."
Více článků od autora >>>

Zanechat komentář